dealer1.jpgdealer2.jpgdealer3.jpgdealer4.JPGdealer5.JPG

 


Noc w Bronowie!

14 maja br. do Dworku M. Konopnickiej w Bronowie zawitali uczestnicy VII Zlotu Młodzieży Wiejskiej zorganizowanej przez Zarząd Główny PTTK. W zlocie wzięła udział młodzież z 4 województw: świętokrzyskiego, śląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Kilkudniowa impreza zgromadziła ok. 160 uczestników.
Młodzież najpierw pojawiła się w Jednostce Wojskowej w Leźnicy Wielkiej i w Stemplewie, potem wzięła udział w grze terenowej w Łęczycy, odwiedziła też gminę Świnice i Głogowiec, a następnie zawitała w gościnne progi Dworku M. Konopnickiej w Bronowie.

Tym razem organizatorzy postawili przed uczestnikami zlotu zadanie związane z Konopnicką. Nic więc dziwnego, że młodzież z ogromnym zainteresowaniem zwiedziła wnętrze dworku i wysłuchała opowieści o niezwykłym życiu niezwykłej Poetki, by za chwilę wziąć udział w konkursie. W uzupełnieniu wiedzy pomagały liczne zdjęcia i plansze z informacjami o dawnej właścicielce dworku. Krzątająca się z kartkami i długopisami młodzież zaglądała wszędzie – do każdego zakamarka i każdej gabloty, by zdobyć jak najwięcej informacji. Potem wysłuchano programu artystycznego, na który złożyły się piosenki i fragmenty utworów Konopnickiej. Młodzi artyści zaprezentowali swe wokalne i krasomówcze umiejętności na tarasie, który wieńczy dworek od strony południowej, widownia zaś oklaskiwała ich, zajmując część ogromnego trawnika , który rozpościera się przed budynkiem. Pobyt w Bronowie zakończył się w późnych godzinach wieczornych ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami. Młodzież udała się ponownie do Stemplewa na nocleg, bo następnego dnia czekały kolejne niespodzianki – tym razem w Uniejowie.

Konopnicka wspominała w listach, że dwór był zawsze pełen gości. Tak jest i dzisiaj, czego dowodem jest wzrastająca liczba zwiedzających dworek, nawet nocą… Wszyscy poczuli atmosferę dawnego ziemiańskiego życia, wzbogacili wiedzę o nieznane fakty z biografii Poetki i przekonali się, że Ziemia Poddębicka kryje miejsca, których historię warto poznać.

Joomla templates by a4joomla