dealer1.jpgdealer2.jpgdealer3.jpgdealer4.JPGdealer5.JPG

 


Noc Muzeów

Noc Muzeow 01Tegoroczna Noc Muzeów w Dworku w Bronowie była związana z Rokiem H. Sienkiewicza. Głównym punktem programu była prezentacja multimedialna nt. rycerstwa średniowiecznego przedstawiona przez p. Tomasza Kucharczyka (prac. Muzeum w Łęczycy). Każdy mógł dotknąć miecza, szabli, a nawet założyć hełm. Potem można było strzelać z łuku – chętnych nie brakowało… a zainteresowani twórczością wielkiego Litwosa zapoznali się z wystawą poświęconą pisarzowi.

Dużą grupę gości stanowili harcerze z Hufca Uniejów, którzy w niebanalny sposób przedstawili biografię M. Konopnickiej.

Na zakończenie p. Ewa Słodzińska zaprezentowała swoją kolekcję tkanin pt. „Podróż do krainy wyobraźni”. Artystka gościła w Bronowie po raz kolejny – poprzednio oglądaliśmy kwiaty malowane na płótnie.

Cały czas spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera posłodzona pysznym ciastem.

Czytaj więcej: Noc Muzeów 2016


zbiorka

18 maja – Noc Muzeów

 

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Bronowie i Filia w Poddębicach przy współpracy z Powiatową Bibliotekę Publiczną w Poddębicach, Gimnazjum w Poddębicach, Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Poddębicach oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Poddębicach organizuje w Dworku Marii Konopnickiej w Bronowie w dniu 18 maja Noc Muzeów.

Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów oraz publiczności.
 Muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. W akcję włączają się również biblioteki.

Impreza z udziałem uczniów pod hasłem „Tuwim z wizytą u Konopnickiej” rozpocznie się o godzinie 19-tej.

Program:

 • Prezentacje multimedialne o Marii Konopnickiej i Julianie Tuwimie,
 • montaż poetycko-muzyczny z wykorzystaniem utworów Marii Konopnickiej i Juliana Tuwima w wykonaniu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Poddębic,
 • zabawy – rebusy i kalambury do utworów Tuwima i Konopnickiej,
 • zwiedzanie izb muzealnych Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu Filia w Bronowie,
 • wystawa pod hasłem „2013 – rokiem Juliana Tuwima”,
 • poczęstunek i ognisko.

Zapraszamy!

 


… z kalendarium obchodów 100 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej

Rok 2010 obfitował w liczne uroczystości poświęcone Marii Konopnickiej, bowiem 8.10. br. przypadła 100 rocznica śmierci Poetki. Wśród wielu imprez należy odnotować:

 1. Finał Konkursu Plastycznego na ilustrację i kukiełkę do wybranego utworu M. Konopnickiej,.
 2. Seminarium dla nauczycieli pt. „Dworek M. Konopnickiej w Bronowie i jego miejsce w edukacji polonistyczno–kulturowej lat ostatnich – działania polonistów na różnych etapach kształcenia” - prowadzone przez p. Grażynę Jańczyk.
 3. Rajd rowerowy szlakiem M. Konopnickiej młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach.
 4. Ognisko pożegnalne 17 osobowej grupy młodzieży Szkoły Nauki Języka Polskiego przy Chmielnickim Miejskim Związku Polaków im. Wł. St. Reymonta w Chmielniku - w ramach realizacji przez gminę i Zespół Szkół w Wartkowicach zadania publicznego MEN międzynarodowej współpracy szkół i wymiany młodzieży – projekt „Obyczaje sąsiada znać wypada”.
 5. Spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów LO w Poddębicach upamiętniające 50 rocznicę I Rajdu Szlakiem M. Konopnickiej.
 6. Rajd pieszy młodzieży szkół poddębickich Bronów – Poddębice.

Z myślą o obchodach rocznicowych, przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i Urzędu Gminy Wartkowice, opracowano i wydano folder oraz widokówki propagujące twórczość M. Konopnickiej, jej związki z Bronowem i walory krajobrazowe parku.

Czytaj więcej: Z kalendarium obchodów 100 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej

 


Noc w Bronowie!

14 maja br. do Dworku M. Konopnickiej w Bronowie zawitali uczestnicy VII Zlotu Młodzieży Wiejskiej zorganizowanej przez Zarząd Główny PTTK. W zlocie wzięła udział młodzież z 4 województw: świętokrzyskiego, śląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Kilkudniowa impreza zgromadziła ok. 160 uczestników.
Młodzież najpierw pojawiła się w Jednostce Wojskowej w Leźnicy Wielkiej i w Stemplewie, potem wzięła udział w grze terenowej w Łęczycy, odwiedziła też gminę Świnice i Głogowiec, a następnie zawitała w gościnne progi Dworku M. Konopnickiej w Bronowie.

Czytaj więcej: Noc w Bronowie

Joomla templates by a4joomla